Anotace na cizojazyčný odborný článek
I já jsem si zvolila na téma cizojazyčné odborné literatury článek Jču knihovny, a bylo velmi těžké najít něco srozumitelného a snadného na překlad. Respektive možnosti byli velmi podobné. Mnou zvolený článek velmi vybočuje od tématu východního náboženství, týká se týrání dětí a špetné zacházení s nimi. Vytvořili jej mnozí badatelé, takže rozepisovat autory by zapralo skoro celý text.
Jedná se o to, jak důležité je správné zacházení v dětství.
Špatné zacházení v dětství by bylo významně přidružené s chudším fyzickým a duševním zdravotním fungováním. Tak, výsledky slabého zdraví přidruženého se špatným zacházením v dětství na ženách může být zprostředkováno skrz nějaký posttraumatický stres. Odborníci našli spojení mezi nepříznivými zkušennostmi v dětství ponechávající chudé fyzické a duševní zdraví, kde se toto pozorování zvláště hodí k porozumění zdraví žen. Skupina dětí, která je vystavena vysokému riziku týrání, navíc k následujícímu přibyl ještě sexuální útok a v budoucnu je zasvětí partnerské násilí v dospělosti, může vést k zoufalství a nechuti k životu a zároveň také ke kriminální činnosti. Toto je běžnější více u žen než u mužů.
Hlubší problematikou daného aspektu se zabývá University California–San Diego (UCSD).Dr's Lang, Dresselhaus, a Stein v Child Adolescent Services Research Centerem. Nálezy z několika studií podporují hypotézu kde posttraumatický stres zprostředkovává vztah mezi traumatickými zkušenostmi a výsledky slabého zdraví. Pokus: Na ženách žijících za války ve Wietnamu, kde stresovost situace byla daleko častější než u žen civilních mimo oblast zuřící válkou. Ženám byly rozesílány balíčky s dotazníky, některé se však odmítly účastnit. Všechny zúčastněné zároveň poslali písemný souhlas o exparimentu.Také bylo zjištěno, že ženy které vrátily dotazník nikdy nebyly ve svazku manželském. Věk zkoumaných žen se zas až tak nelišil. Průměr činil kolem 46,6 let. Při tomto dotazníku bylo zjištěno, že ženy žijící ve vypjaté a velmi stresující situaci za války. V největším počtu byly ženy kavkazského původu se 71-ti %, následovaly afričanky s 15-ti % a španělky s 6-ti %. Přičemž rozvedené ženy byly zastoupeny 41% v poměru ke vdaným počet činil 38%. Žen, které se nikdy nevdaly dosahovaly pouhých 21%. Vzdělaná ženy dosahovaly 75-ti%.
Dále byl ženám předán 28 položkový dotazník, kde se pomocí testů CTQ mělo zjistit emocionální skóre. Výsledky byly zjištěny používáním Medical Outcome Studů Shortu Form (SF 36),
samo – je to spolehlivá a správná stupnice na zjišťování míry fyzického a duševního zdraví- související s fungováním. Odborníci posuzovali složení skóre duševní zdraví (MCS) a fyzické zdravotní složení skóre (PCS), které jsou získaná z SF- 36, jak ukazatele fyzického a duševního zdravého fungování. Tento model měření „zdraví“ je velmi náročný a zdlouhavý proces. Devadesát sedm účastníků, tedy 44,3% zkoumaných osob potvrdilo zneužívání v dospělosti i dětství.
Monika Klomfarová
pondělí 16. června 2008
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat