středa 12. března 2008

SLOVNÍKOVÁ HESLA

DHARMA

Dharma znamená v překladu způsob bytí (sanskrt: dhri). Pojem Dharma původně vyjadřoval právo, zákon a řád. V jiné rovině představuje dharma mravní předpisy, pravidla, zákazy a povinnosti. V množném čísle se tohoto pojmu užívalo v nejstarší buddhistické filosofii pro věci nebo základní složky světa jevů, jak jsou vnímány myslí. V těchto složkách se jeví dharma (v původním smyslu) jako přírodní a světový zákon o věčném vznikání a zanikání. Dharma je termín, který se používá ve dvou významech: Dharma ve významu nauka a dharma ve významu jevů.

Dharma představuje cestu k universální pravdě a universální pravdu samotnou. Pojem dharma se používá ve všech indických náboženstvích (tj. hinduismus, buddhismus a džinismus). Ve své nejstarší podobě můžeme dharmu najít ve Védách. Jednotná definice pro dharmu neexistuje, protože má za sebou dlouhý historický vývoj a je jí přisuzováno obrovské množství významů.

V buddhismu se pojem Dharma překládá jako „Způsob, jak věci existují“ a označují všech 84 000 Buddhovo nauk. Buddha v analýze člověka rozlišuje pět skupin dharm: tělo, pociťování, vnímání, volní činost a vědomí.

Nejčastěji se dharma/dharmy překládá jako jevy nesoucí skutečnost – přeneseně atomy. Dharmy jsou skutečnosti, které při analytickém pozorování světa jevů již nejsou dále rozložitelné. Živé bytosti, jejichž funkce jako tělo, vnímání a cítění jsou rozdílné, nejsou proto dharmy. Ani složené věci z přírody a lidské produkce nejsou dharmy, nýbrž výsledky spolupůsobení různých dharm. Jen to, co nelze odvodit z něčeho jiného, se nazývá dharma.

Použité zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Dharma

http://www.buddhismus.cz/dharma.html


___________________________



NIRVÁNA

Původně je to označení pro vyhasnutí ohně. Pro Buddhu je nirvána označení pro osvobození, a lze k němu dojít ušlechtilou osmidílnou cestou. Základní učení Buddhovo lze shrnout do "čtyř vznešených pravd," jak je nazývají buddhisté: Za prvé, že lidský život je vnitřně nešťastný;
za druhé, že příčinou tohoto neštěstí je lidské sobectví a touha; za třetí, že sobectví a touha jednotlivce se dají ukončit – tj. stav dosažení konečného cíle, kdy jsou všechny touhy a žádostivosti potlačeny. Za čtvrté, že metoda úniku od sobeckosti a touhy, nazývaná "osmerou cestou," je tato: správné názory, správná myšlenka, správná řeč, správné jednání, správné živobytí, správné úsilí, správná dbalost a správná meditace.

Nirvána znamená osvobození od Samsáry = pouta, o čemž vypovídá třetí ze čtyř ušlechtilých pravd. Nirvána může představovat nižší stupeň, ve kterém není žádná strast, a může také znamenat nejvyšší stupeň zvaný buddhovství. Toto je stupeň nejvyššího probuzení, naprostého a bezvýhradného, bez jakéhokoli morálního nebo duševního poskvrnění. Člověk dosáhne vysvobození (nirvány) pouze tím, že pozná své tělo, dýchání, cítění a myšlení jako samy o sobě neexistující jevy nebo produkty takových jevů.

Použíté zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nirv%C3%A1na_%28buddhismus%29

http://www.buddhismus.cz/nirvana.html

http://www.fiftyfifty.cz/spolecensky-magazin/2090896/Buddha-a-prvni-nirvana.php

Erika Mondlová

Žádné komentáře: