středa 26. března 2008

Slovníková hesla


Kniha proměn ( I-t´ing) : (Autorem byl snad císař, žijící téměř 3000 let př. Kr. Jiné prameny uvádí 12. st. př. n. l. a autor neznámý.)
Smyslem je dosažení harmonie. Pojednává o zvláštním dualismu. Nauce JINU a JANGU. Dvou protikladech. Pasivním, temném, ženském YINU (zápor) a aktivním, světlém, mužském YANGU (klad). Přírodní dění JIN (noc, voda, hmota, dole) a běh lidského života JANG (den oheň, voda, nahoře) energie, jsou propojeny. Protiklady se doplňují. Výsledkem není vítězství jednoho, ale harmonie obou.
Točí se kolem sebe, protože se navzájem doplňují, prolínají. Bílá tečka v černém poli, znamená, že v každém zlu je i kousek dobra. V každém dobru kousek zla.
Z JINU a JANGU vychází například i akupunktura, základem je dosáhnout rovnováhy mezi nimi, když jedna převažuje, není to dobré.
Z knihy proměn vycházely 2 významné osobnosti. ( Oba se zaměřili na správný způsob života, spíš než na logické úvahy.)

Starý mistr ( Lao-c´): je autor knihy TAO – zakladatel taoismu. Tao znamená cestu, metodu, princip pohybu světa. Je to neuchopitelný prazáklad světa, zákon zákonů, absolutno.
Jeho motto: ,,K dobrému se chovej dobře, ke zlému také.“ Zdůrazňuje harmonii vztahů lidí k sobě, k přírodě. Na rozdíl od Konfucia se zabýval i přírodním děním a řízení státu.

Konfucius ( Kchung–fu–c – Mistr z rodu Kchung): Nejvýznamnějším představitelem čínské filosofie, považován za největšího mudrce. Zakladatel konfucianismu. Zabýval se etikou, kterou pojímal zároveň jako teorii vlády a uspořádání společnosti. Jeho motto: ,, K dobrému se chovej dobře, ke zlému se chovej spravedlivě.“

Použité zdroje:
http://www.wikipedia.cz/


____________________________________________________________






Akupunktura:
je léčebná metoda stará tisíce let, její přesná data vzniku se různí. Víme, že 7000 let př. n. l. byly známy její léčebné účinky, neboť byly nalezeny nejstarší akupunkturální jehly vyrobené z kostí, a proto akupunktura bývá označována jako nejstarší léčba na světě. Principem této léčby je dosáhnout rovnováhy mezi JIN a JANG. Neboli energie čchi, která proudí po akupunkturních drahách, by neměla jakýmkoli způsobem vybočovat z rovnováhy. Na tuto nerovnováhu lidské tělo reaguje nejprve změnami nálad, citů, tepů srdce. Poté může dojít až k různě závažnému onemocnění. Akupunktura se snaží opět nastolit rovnováhu energie čchi nebo zamezit jejímu kolísání.

Dále je akupunktura založená na principu 5-ti prvků. Mezi ně řadíme dřevo, oheň, zemi, kov, vodu a každý tento prvek má vliv na dva orgány:


- Dřevo: játra, žlučník
-Oheň: srdce, tenké střevo, obal srdce, tři ohřívače
-Země: slezina, žaludek
-Kov: plíce, tlusté dřevo
-Voda: ledviny, močový měchýř

Obal srdce a tři ohřívače byly později přidány.

Akupunkturální metody jsou tři a dají se navzájem kombinovat. Nejčastější je zabodování jehel do určených bodů na lidském těle kudy vede energie čchi. Současná akupunktura uznává kolem 700 účinných bodů. Dále můžeme na akupunkturální body působit teplem, magnety, elektrickým proudem, tlakem, světlem nebo laserem.

Akupunktura se hodí u dospělých na odvykání kouření, obezitu, alkoholismus, migrény, bolesti hlavy, dále poruchy trávení a můžeme ji použít i na některé gynekologické problémy. Akupunkturu mohou provozovat lékaři, kteří získali specializaci a absolvovali zvláštní přípravu organizovanou zdravotnickou institucí pověřenou Ministerstvem zdravotnictví.



Použité zdroje
www.wikipedia.org/wiki/akupunktura
www.celostnimedicina.cz/akupunktura.htm
Michaela Kozlová

Žádné komentáře: