pondělí 28. dubna 2008

ANOTACE


Internetová stránka http://www.krishna.ch/ informuje o hinduistickém hnutí Krishna ve Švýcarsku, ve městě Curych. Popisuje se zde celkem podrobně, co stálo za vznikem jejich svatyně, jejich cíle, zásady a také jaké existují falešné pověry, které zde vyvracejí. Kromě toho pod položkou Lektüre nalezneme několik podkapitol týkající se základních a pokročilejších textů a čtení, svatých míst, velkého Vaišnavi, křížového výslechu a glosáře. Texty se mohou buď objednat přímo u tohoto hnutí nebo jsou volně k nahlédnutí na těchto stránkách.

Samozřejmě zde nechybí ani novinky z dané oblasti, jako kdy a kde se konají jaké semináře a festivaly, novinky ze světa hudby a knih apod. Některé písně a knihy je možné zde i zdarma stáhnout. Popřípadě pod položkou Shop, která nás přesměruje na adresu http://sa-ve.ch/, si je koupit.

Pokud sem zavítá již znalý člen hnutí Krishna pak mu přijde vhod položka Suchen, kde si jednoduše zadá, co by chtěl na této stránce vyhledat.

Od každé položky se pak dá přejít na několik článků související s danou tematikou přes seznam v levém sloupci.

Stránky jsou jen v německém jazyce. Jedinou výjimku tvoří formulář, kde mohou lidé psát své dotazy. Ten je možné zobrazit ještě v anglickém, francouzském nebo italském jazyce.


Radka Žaludová

středa 23. dubna 2008

Odborný článek

Článek vyšel v časopise Dingir ročník 2003, celkově se zabývající náboženským hnutí, lokálními náboženskými organizacemi a celkovou problematikou tohoto tématu. Vybrala jsem si článek o Mezináboženkém míru.

Organizace za světový mír, kterou založil korejský náboženský vůdce Rev. Son-Mjong Mun, zorganizovala v srpnu roku 2003 semináře na různých místech světa se záměrem k podpoření návrhu na zřízení Mezináboženské rady OSN. Jehož hlavním záměrem bylo přispět k pomoci řešení nejrůznějších lokálních konfliktů a hlavně šířit mír.
Dne 20. srpna se tedy uskutečnil seminář i v Praze v pětihvězdičkovém hotelu Praha na podporu této myšlenky. Semináře se zúčastnilo spousto osobností. Zahajoval ho svým vystoupením pan poslanec Kohlíčka. Hlavním přítomným byl bezesporu Rev. Takenori Hashimoto, viceprezident evropské pobočky Mezináboženské a mezinárodní federace za světový mír. Dále promluvili například: proděkan Fakulty jaderné a fyzikálně-inženýrské ČVUT prof. Milan Kálal, spisovatel Jan Beneš, prezident Federace rodin za světový mír a sjednocení v ČR Mgr. Martin Slezák nebo Rev. Petr Zöhrer – prezident Fóra za náboženskou svobodu z Rakouska. Dále byla pozvána celá škála zástupců nejrůznějších společenských organizací. Celou organizaci řídil a moderoval dr. Juraj Lajda, ten také na závěru semináře vyzval všechny přítomné k podepsání Prohlášení na podporu založení Mezináboženské rady OSN. A rok 2004 byl vyhlášen Mezinárodním rokem pro mezináboženskou spolupráci za světový mír a bezpečnost.
Součástí semináře bylo také 20. výročí založení novin ,,The Washington Times‘‘ a přednášková část byla ukončena krátkou videoprezentací. Poté se mikrofonu ujal opět dr. Juraj Lajda a přistoupilo se k závěrečným bodům organizace: jmenování velvyslanců míru a signatace společného prohlášení.
,,Ambasador míru je člověk, který usiluje o vytvoření míru ve světě, má být příkladem pro jiné, chce praktikovat ideály, o kterých se dnes mluvilo, to znamená: universální morální hodnoty, kvalitní rodinný život, mezináboženská spolupráce, mezinárodní harmonie, obnova OSN, zodpovědné sdělovací prostředky….‘‘ toto jsou slova dr. Lajdy. Takto popsal ambasadora míru, neboť součástí semináře bylo též jejich jmenování a předávání certifikátů. U přítomných to vyvolalo menší nepokoje . Jeden z přítomných se nechal slyšet, že zatím je to věc ,,krásně zarámovaná“, ale že v podstatě neví, co od toho má očekávat a hlavně jaké povinnosti z toho vyplývají. Poté z toho vznikla menší diskuse, do níž prof. Milan Kálal přidal vtipnou historku, jak tento certifikát uplatnil, když žádal o vízum do Spojených Států a mohl s velvyslancem USA jednat v pozici: ,,Vy velvyslanec, já velvyslanec“. Poté se do diskuse vložil Reverend Hashimoto, který vzbudil o tento certifikát značný zájem. Nakonec velvyslanci míru z České republiky se stali hadži Roman Raczynski, farář Miroslav Matouš, jeho manželka Jarmila Matoušová a paní Magda Pýchová. Jelikož zájemců bylo více a 4, připravené certifikáty nestačily, dr. Lajda oznámil po krátké poradě s organizátory semináře, že kdo bude mít zájem, nechť zanechá svůj kontakt na recepci, certifikáty jim budou zaslány poštou.
Po tomto předání-nepředání certifikátů byli účastníci vyzváni k podepsání deklarace, čehož většina za doprovodu živé cimbálové hudby učinila.

Koubek, J.; Svět v bodě obratu; Dingir, Mezináboženský dialog; 2003, č.3, str. 81-82
Michaela Kozlová


Šintoismus


http://sintoismus.navajo.cz/
Na této internetové adrese nalezneme potřebné informace ohledně japonského přirozeného náboženství. Informace jsou stručně podány, avšak s drobnými pravopisnými chybami. Domnívám se však, že je článek přeložen z angličtiny a některá slova zůstala ponechána. Je zde ovšem podána historie tohoto náboženství, protože teorií vzniku bylo mnoho. Než se ovšem k tomuto dostaneme, je dobré si objasnit význam pojmu, který je na této internetové adrese podán.
Šintoismus je tedy určitá forma animismu, což spočívá v uctívání "posvátných Bohů", jež na sebe mohou brát různých podob, a to především přírodních. Samotný název náboženství se dá pochopit jak cesta duše. Definovat bychom jej mohli tím, že zde není nějaká soubor pravidel, metod a rituálů, nýbrž se jedná pouze o učení lidí vůči Kami. A bylo ovlivněno Čínským náboženstvím.
Je zde mnoho sporných teorií vzniku toho náboženství.

http://www.karmelitanske-nakladatelstvi.cz/encyklopedie.php/encyklopedie.php?id_select=1091
Avšak potřebnou informaci se zabývá tato strana, která je co do formy a obsahu stručná a výstižná. Zde se uvádí, že toto náboženství nemá samotného zakladatele. Jako důležitá složka zde působí jakýsi „KAMI“, což se objevuje ve všech článcích-jedná se o formu božstev znázorněných v lidských podobách majících na starosti běžné podstatné náležitosti všedního dne. Historicky vzato je zde možné určit šintoismus na pomezí 4. století, kdy se dostával do rozporů s buddhismem. Z úpočátku bylo těžké oddělit tyto dvě náboženské učení,, avšak se vznikem písma různých definic se tak stalo. Od roku 1868 byla v Japonsku dokonce spolupráce s buddhismem a šintoismem zakázána.
Postupem času byl ale šintoismus použit k propagaci národa, což se značně změnilo s koncem II.Světové války. Nejen že vzniklo na základě šintoismu několiko nových náboženství.

S jejich posmrtným životem souvisí Svatyně-jako mocné místo, kde po příchodu Kami, je svatyně nedostupná a zatarasena lanem.
Tento příklad svatyně, která se nachází ihned na začátku článku nám naskýtá pohled typický japonský architektonický styl.
. Častokráte se ve svatyni nacházejí dvě opatrovnická zvířata aby chránili vstup. Dříve byla tradice, že se svatyně stavěli znovu a znovu, což už se omezilo pouze na svatyni Ise. Jako důležité svatyně zde zmiňují: Atsuta svatyně, Nagoya, Aichi, svatyně pro Imperial meč Kusanagi , Tsurugaoka Hachiman svatyně



Monika Klomfarová

čtvrtek 17. dubna 2008

CIZOJAZYČNÁ ANOTACE
http://en.wikipedia.org/wiki/Taoism - tato internetová stránka se zabývá taoismem označující spíše jako filosofickou školu, která je založena na textech od autorů Lao´c a Zhuangzi. Rozdělují taoismus do tří skupin:
1.taoismus jako filosofie
2. taoismus jako náboženství
3. a lidový taoismus

Dozvídáme se o základních principech nejen Jing a Jang, ale dále i:
Tao jako cesta
Te jako ctnost, projev taa
Wu wej jako aktivní nečinění
P´u jako bezelstnost, prostota


Dále se zde zmiňují podrobněji o knize Teo te ting, jakož o jeho autorovi. Nalezneme zde spoustu odkazů, konkrétně na odborné pojmy, jimž nerozumíme. Popisují spirituální obřady a pět elementů spojujících pět orgánů. Vše je zde podrobně rozepsáno ohledně historie, postoj taoismu k dnešnímu světu, světských aktivitách a dále. Je zde spoustu externích odkazů, které nás zavedou na cizojazyčné stránky. Například postoj taoismu v jiných zemí.


__________________________________________________________

www.dameckay.co.uk/philosophy/taoism/ stránka se hlavně zabývá překlady slavných textů, konkrétně Tao te ting od autora Lao´c a dále též zakládajícími texty od autora Zhuangzi.

Text Tao te ting: nalezneme desítky verzí od různých překladatelů.

Dále nalezneme odkazy na různé internetové stránky, zabývající se například slavnými filosofi jako Platon, Pythagoras, Aristoteles a další.

Michaela Kozlová

středa 16. dubna 2008

ANOTACE


Dostaneme-li se na internetové stránky www.yogabindu.info, hned na úvod nás uvítá příjemný obrázek, ze kterého je zřejmé, jaký je hlavní záměr cvičení jóga bindu. Jóga bindu je jedna z mnoha technik jógy, která je zaměřena na čakru bindu. Stránka je propagací nejen tohoto cvičení, ale celého centra s tímto zaměřením se sídlem v historickém centru Barcelony. Mimoto se zde pořádají i různá sezení a diskuze.

A co je tím hlavním záměrem? Zakladatelky centra to ukryly v menu pod položkou el centro Jsme silně přesvědčeni, že jóga je klíčem k dlouhému a pozitivně laděnému životu lidí....dále se zmiňují o tom, že není správné jógu oddělovat od ostatních praktik, jako je tanec, Tai Chi, Taekwondo, Pilates, Chi Kung, protože i ony mohou pomoci k rozvoji naší existence.

V menu si můžeme vybrat i jiné položky. Mezi ty nejdůležitější patří:

- donde estamos - odtud se dozvíme, kde se nachází jejich škola a jak se tam dostaneme

- nuestras clases - jsou zde popsána všechna cvičení, která se praktikují ve škole a je k nim dodáno i jak jsou fyzicky či psychicky těžká, popř. pro koho jsou vhodná

- terapias holisticas - nachází se zde velmi stručný přehled terapií, včetně terapeutů; k tomu se váže i formación de terapeutas - kde je napsáno o možnosti získání diplomu z tradičních masážních technik Thajska ve třech různých úrovních, co je třeba pro každou z nich udělat a znát a také termíny zkoušek

- horarios, precios - pro někoho nepodstatný, pro jiné velmi nutný rozvrh jednotlivých cvičení a ceny

Méně důležité, o to více zajímavé a užitečné ze strany centra Yoga Bindu jsou informace pod položkami:

- atención al público - což je nabídka konzultací s cvičiteli a terapeuty

- principiantes - informace pro začátečníky

- clases particulares; empresas - jedná se o speciální hodiny - soukromé, pro zamilované a pro podniky, které mají svůj rozvrh i ceny

- actividades gratuitas - zdarma nejen cvičení, ale i různá sezení a konference

Od učitelů a terapeutů je velmi pozitivní a milé, že se zde z krátkých článků můžeme o nich něco dozvědět. Nejen to jakou cestou se dostali k józe, ale i to jaké varianty cvičení preferují nebo kdo je jejich vzorem, mistrem. A nakonec nechybí ani kalendář pořádaných akcí - opět včetně ceníku, fotogalerie, nabídka na pronájem sálu, kontakty a významné odkazy na podobné weby.

Radka Žaludová


pondělí 14. dubna 2008

ANOTACE

http://www.buddhismus.eu/?lang=en
Toto je další stránka která se zabývá buddhismem. Je napsána v několika jazycích a myslím si, že poskytuje mnoho informací o tomto náboženství. Dozvíme se o některých buddhistických pojmech a také o jeho historických kořenech. Jsou zde popsány základní myšlenky buddhismu jako Osvobození od utrpení, Osobní zkušenost, Iluzornost „já“, a Cesta k osvícení. Také jsou na stránce krátce popsáni někteří buddhističtí představitelé a historie šíření buddhismu do světa. Je tu také několik externích odkazů. Stránku jsem zařadila do cizojazyčných, ačkoli si ji lze prohlédnout i v českém jazyce, protože si myslím, že je dobře sestavena a mohla by být jistě užitečná. Navíc v různých jazycích se neopakuje totéž, ale naopak jsou zde popsány různé informace podle toho k jaké zemi se vztahují. Například v angličtině zde naleznete navíc i něco o buddhistických textech a symbolech a také o rozdílech v buddhismu podle různých míst světa, ve kterých je vyznáván. Dokonce si myslím, že v anglickém jazyce tato stránka poskytuje o mnoho více informací, než když si ji přečtete pouze česky. Vlastně je to zcela nesrovnatelné protože každý text je sestaven jiným způsobem a obsahuje jiná fakta.

http://www.buddhanet.net/
Další stránka, tentokrát celá v angličtině, na které naleznete mnoho informací o buddhismu. Myslím si, že poskytuje mnoho užitečných informací a navíc je k dispozici i mapa stránky podle níž se lze lépe zorientovat. Stránka také poskytuje i různé informace o buddhistických střediscích po celém světě, které jsou doplněny i o barevné mapy, pro lepší orientaci. Velmi mne zaujalo, že stránka obsahuje i multimédia s ukázkami různých buddhistických textů či písní. Celkově se mi tento odkaz velice líbí a myslím si že poskytuje komplexní informace nejen o buddhismu a jeho historii, ale také různé další zajímavé věci které jistě stojí za to prozkoumat. Součástí je také guest book, kam mohou lidé případně psát své ohlasy, dotazy či kritická upozornění. Narazila jsem i na odkaz, kde si lze objednat CD s buddhistickým učením. Myslím si, že opravdu stojí za to se na tuto stránku podívat.

Erika Mondlová

ANOTACE

http://www.buddhismus.cz/
Tato internetová stránka se zabývá východním náboženstvím, které se nazývá buddhismus. Dozvíte se zde základní pojmy, které se k buddhismu vztahují, a také o princovi jménem Siddhártha Gautama, původci celého tohoto učení. Je zde popsáno, co všechno musel vytrpět, než dosáhl svého cíle a došel k nalezení duševní rovnováhy a stal se z něho Buddha. Dále zde naleznete několik textů, které vám osvětlí některé pojmy a události spjaté s buddhismem. Jako příklad uvedu „Šíření buddhismu v Tibetu“, „Meditační pozice“ nebo také krátký popis toho, „Jak se věnovat buddhismu“. Je zde také seznam některých učitelů, kteří se zasloužili o šíření tohoto náboženství. Tato stránka nabízí také některé aktuality informující o současném dění kolem tématu buddhismus. Také zde naleznete rozsáhlý seznam odkazů na další webové stránky, což může pomoci k utvoření uceleného názoru na některá východní náboženství. Každý odkaz je stručně popsán, a to velice usnadňuje vyhledávání. Myslím si, že tato stránka je velice přínosná, protože stručně a jasně popisuje základní pojmy vztahující se k buddhismu, a také díky tomu, že pohyb na této stránce je velice příjemný, vše je logicky uspořádáno a odkazy na sebe systematicky navazují. Všem, které buddhismus zaujal, bych tuto stránku velice doporučila.


http://dejepis.info/?t=13
Ačkoliv se tato stránka nezabývá přímo jen buddhismem, myslím si, že je zde velmi dobře popsána jeho historie, základní principy i jeho druhy. Stránka je celkově zaměřena na dějiny jakéhokoli druhu a také poskytuje informace i o ostatních východních náboženstvích. Myslím si že by mohla být pro čtenáře velmi užitečná.

Erika Mondlová

úterý 1. dubna 2008

www.taoist.cz/taoistické_tai_chi/taoisticka_umeni.htlm Tato internetová stránka se zabývá o sdružení skupiny lidí se zájmem o taoistické cvičení. Nalezneme zde historii tohoto cvičení, z čeho vychází, jaké má hlavní léčebné účinky jako posílení páteře. Hlavní součástí je i duchovní zdokonalení, ale napomáhá i při nácviku sebeobrany. Pokud nás zaujme toto cvičení po přečtení stručného úvodu, můžeme se zde dále dozvědět, kde se cvičí, plán akcí kam se například mohou dostavit začátečníci. Dále se lehce zmiňují o meditacích, které napomáhají zklidnit mysl, zatímco samotné cvičení se spíše soustřed´uje na ,,klid v pohybu“, ale kdo by měl zájem seznámit se s meditacemi, nabízejí kontakt.

_____________________________________________________________


http://petrkral1984.blog.cz/ Tato stránka se hlavně zabývá klubem sebeobrany a klubem turistiky v Brně, avšak je úzce spjata s taoismem - jakožto s vírou a filosofií. Nalezneme zde různé rubriky na téma spojené se správnou životosprávou ( zdravá výživa, psychologie, filosofie a víra dále klub sportu v Brně, bojové sporty a hlavně též diskuse a názory).
Ohledně taoismu se zde můžeme dozvědět vznik taoismu, stručně o jeho zakladateli Lao´c, o principu jin – jang a 9 cest k harmonii – jak tedy lze harmonie dosáhnout:

I. MEDITACE
II. POHYBOVÁ UMĚNÍ
III. VÝŽIVA
IV. BYLINKOVÁ MEDICÍNA
V. AKUPUNKTURA
VI. FENG-ŠUEJ (jedná se o uspořádání věcí kolem nás tak, aby pozitivně působily)
VII. MASÁŽE
VIII. VĚŠTĚNÍ
IX. ZDRAVÝ SEX

Dále zde nalezneme aktuální články na téma typy osobnosti. Můžeme přidat i své osobní názory.
Michaela Kozlová